Kontakt
PRZEDSZKOLE 152 "AKADEMIA DZIECIĘCEJ TWÓRCZOŚCI"
Strona głowna  /  Aktualności  /  KOMUNIKACJA WAŻNA SPRAWA
KOMUNIKACJA WAŻNA SPRAWA
data dodania: 2017-12-13 15:13:26

„Komunikacja ważna sprawa”

Czy istnienie człowieka byłoby możliwe bez mówienia, pisania, czytania, gestów? Oczywiście, że nie. Komunikujemy się, aby porozmawiać, przekazać informacje, ujawnić swoje uczucia. Jednak w dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej zagrożeń, które nie zmuszają nas do myślenia. Język mówiony wypierają komputery, komunikatory które nie wymagają od nas prawidłowego formułowania zdań, a nawet poprawnej pisowni. Coraz więcej małych dzieci zaczyna wypowiadać swoje pierwsze słowa bardzo późno lub ma trudności z prawidłową artykulacją. Rodzice bardzo często zamiast mówić do dziecka włączają bajki, jednak to nie zastąpi „żywego języka”. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, więc kiedy mówimy do niech stwarzamy sytuację do nauki prawidłowej artykulacji, wymowy.

Dary Froebla mogą posłużyć nam do nauki dzieci nie tylko matematyki, przyrody, ale także do kształtowania umiejętności mowy, komunikowania się. Podczas zabawy z Darami zachęcamy dzieci do wypowiadania się, odpowiadania na pytania,  poprzez różnorodne zabawy dzieci nawiązują kontakt wzrokowy, słuchowy, przełamują barierę komunikacji.

Powyższe rozważania były treścią szkolenia pt. „ Zabawy językowe z darami
F. Froebla- rozwijanie umiejętności komunikacyjnych” przeprowadzonego dla nauczycieli Samorządowego Przedszkola nr 64 i Samorządowego Przedszkola nr 152 przez p. Gabrielę, która jest szkoleniowcem pedagogiki Froebla. W trakcie szkolenia p. Gabriela zaprezentowała nauczycielkom w jaki sposób można wykorzystać dary do rozwijania umiejętności tworzenia historyjek obrazkowych, opowiadania co jest na obrazkach, poprawnego formułowania zdań, pytań, ale co równie ważne aktywnego słuchania. Poprzez uczestnictwo w szkoleniu nauczycielki wzbogaciły swój warsztat pracy o nowe techniki nauki języka, zabawy, dzięki którym zajęcia staną się ciekawsze,  zainspirowano do twórczych rozwiązań trudności
u dzieci. Froeblowskie szkolenie przyczyniło się do poszerzenia oferty przedszkola, która stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Dzieci uczestniczące w zajęciach wzbogaconych o nowe zabawy poszerzą swoje kompetencje komunikacyjne.

W trakcie szkolenia nauczycielki nie tylko wysłuchały wykładu teoretycznego, ale również brały udział w części praktycznej. Podczas której musiały wykazać się kreatywnością, inwencją twórczą. Atmosfera szkolenia była przyjazna, przyjemna, nie obyło się także bez dużej dawki dobrego humoru i śmiechu. Uczestniczki szkolenia były bardzo usatysfakcjonowane z przebiegu i treści w nim zawartych.Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3