święto pieczonego ziemniaka

Zgodnie z tradycją kiedy z drzew sypią się kasztany,

rok przedszkolny świętem Rodziny rozpoczynamy.

Akademia Dziecięcej Twórczości nadejście jesieni świętuje,

jesienne sałatki i ziemniaczane potrawy smakuje.

We wspólnej zabawie łączymy tu ręce,

z mamą i tatą, babcią i dziadkiem w śpiewanej piosence.

W poniedziałek 24 września br. w Samorządowym Przedszkolu
nr 152 w Krakowie po raz kolejny obchodzono „Święto Pieczonego Ziemniaka”.
W przedszkolnym ogrodzie uroczystość została rozpoczęta przez
p. Małgorzatę Konopkę – Dyrektor Przedszkola, która przywitała wszystkich obecnych, w tym gości specjalnych m.in. Przewodniczącego Rady Dzielnicy XV - Mistrzejowice w Krakowie, redaktora naczelnego miesięcznika „Bliżej Przedszkola”, Dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 64 w Krakowie oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 89 w Krakowie.

Pani Dyrektor życząc wesołej zabawy podkreśliła rolę rodziny w życiu dziecka: „(...) niewątpliwie podtrzymywanie tej rodzinnej uroczystości stanowi ogromną wartość wychowawczą. Taki dzień jak ten jest najlepszą okazją do tego, aby poświęcić więcej czasu naszym dzieciom. Warto zatrzymać się choć na chwilę, odłożyć wszystkie inne sprawy i spędzić czas razem (...)”. Ponad to podziękowała rodzicom i społeczności lokalnej za bardzo dobrą współpracę oraz zaangażowanie w prace na rzecz przedszkola.

Tuż po przemówieniach rozpoczęły się pierwsze konkursy z cennymi nagrodami, m.in. na najpiękniejszy jesienny stół, na najciekawszą zabawkę
z ziemniaka, najlepszą ziemniaczaną potrawę oraz najoryginalniejszą nazwę jesiennego przetworu. Ponad to wszyscy uczestnicy pikniku mogli spróbować swoich sił w różnych konkursach zorganizowanych przez nauczycielki przedszkola oraz towarzyszący zespół muzyczny. W tych zmaganiach liczyła się muzykalność,  zdolności wokalne i taneczne, wyobraźnia, pomysłowość, zręczność, sprawność fizyczna, spryt i przebiegłość.

Na pikniku nie zabrakło dodatkowych atrakcji dla najmłodszych – takich jak dmuchany zamek, kawiarenka, wata cukrowa, trampoliny, malowanie twarzy, zdjęcie w bańce mydlanej, spotkanie ze Strażą Miejską, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem, dając tym samym dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.

Słoneczna pogoda, rodzinne zmagania, życzliwa atmosfera oraz suto zastawione stoły przyczyniły się do zadowolenia wszystkich gości, niejednokrotnie wzbudzając nawet wzruszenie.

Przy okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka” zostały zorganizowane dwie akcje charytatywne. Jedną z nich była III Akcja Honorowego Oddawania Krwi, w której udział mogli wziąć rodzice dzieci uczęszczających przedszkola, jak również mieszkańcy osiedla Piastów i Bohaterów Września. Akcja została przeprowadzona przy współpracy Samorządowego Przedszkola nr 152
z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie
pod hasłem:

TWOJA BEZINTERESOWANA POMOC „DAR KRWI”

W TROSCE O ZDROWIE I PRZYSZŁOŚĆ DZIECKA.

Podobnie jak poprzednim razem, akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Do oddania krwi zgłosiło się 28 osób, z których 16 oddało krew, co daje 15 pełnych jednostek krwi, czyli 7 litrów krwi.

Natomiast drugą akcją była I Rejestracja Potencjalnego Dawcy Szpiku. Zgłosiło się aż 12 osób chętnych, które przez wypełnienie odpowiedniego formularza i pobranie próbki krwi zostały wpisane do Rejestru Potencjalnych Dawców Szpiku.

Warte podkreślenia jest, iż Samorządowe Przedszkole nr 152 jest pierwszym krakowskim przedszkolem, które podjęło się organizacji tego typu akcji charytatywnych. Sukces leży głównie po stronie rodziców, którzy aktywnie włączają się w akcję.

Organizatorki gorąco dziękują za zaangażowanie, udział
i zasługującą na duże uznanie postawę. Już dziś zachęcają do wzięcia udziału
w kolejnej Akcji, która najprawdopodobniej zostanie zorganizowana przy okazji majowego Święta Rodziny - „Familiady”.

Dziękujemy.